Євгенія Карацюба 07.05.2020

 

Продовжуємо Вас знайомити з фондоутворювачами нашого музею. У середині 90-х років, у Музеї почала працювати перша експозиція «Гетьман Павло Скоропадський та Українська Держава 1918 року» (художній проект Миколи Павлусенка). Зацікавилися нашим Музеєм сестри Вакуловські Вікторія і Маріанна з Філадельфії, батьки яких були активними гетьманцями. Від нас вони дізналися про часті приїзди з Швейцарії (з 1993 року) до Музею Гетьманівни Олени Павлівни Скоропадської. І це знайомство вилилося у багаторічну дружбу і неодноразові передачі цінних для них і для музею речей, пов’язаних з родиною Скоропадських. Спочатку сестри Вакуловські подарували нам вишукану театральну сумочку, яку Гетьманівна Єлизавета Скоропадська вишила для дружини Валеріана Йосиповича Мельника (дядька п. Вікторії і п. Маріанни) - Ганни Мельник.

 

  Сумочка театральна, вишита Гетьманівною Єлизаветою Кужім-Скоропадською для Ганни Мельник. США, 1955. З колекції Маріанни і Вікторії Вакуловських.

 

Довгі роки йшла переписка, привітання, і ось коли нарешті до 100-річчя Української Держави 1918 р. ми побудували нову експозицію присвячену Гетьману Павлу Скоропадському та його родині. Сестри Вакуловські знову відгукнулися і надіслали нам цікаві матеріали пов’язані зі своїми родичами та родиною Скоропадських. При описі надісланих документів ми побачили, що декілька поколінь цієї родини підтримували зв’язки зі Скоропадськими.

 

        

Фото. Павло Скоропадський. За підписом Гетьмана. Ванзеє, Німеччина. 4.03.1927. З колекції Маріанни і Вікторії Вакуловських.   Листівка поштова. Елісавета Скоропадська. О. Мордвінова. Видавництво Ольги Дякової. Берлін. 1922 р. За підписом Єлизавети Скоропадської. Ванзеє, Німеччина, 29  вересня 1933. З колекції Маріанни і Вікторії Вакуловських.

 

Дідусь сестер Йосип Климович Мельник був управителем Державного земельного банку 1918 р., батько Віктор Вікторович Вакуловський та дядько Валеріан Йосипович Мельник були членами та прихильниками «Союзу хліборобів державників». З найцікавіших речей переданих сестрами Вакуловськими: фото Гетьмана Павла Скоропадського, особисто підписане Павлом Петровичем для Йосипа Мельника. Вів переписку з Йосипом Мельником і Гетьманич Данило Скоропадський, серед експонатів поштова фотокартка з його підписом.

 

  Копія ікони "Покрова  Пресвятої Богородиці". Худ. Соня Генкель. Оберсдорф, Німеччина, 1969 р. З колекції Маріанни і Вікторії Вакуловських.

 

Найціннішим дарунком сестер Вакуловських стала копія ікони «Покрова Пресвятої Богородиці», яка потрапила в нову експозицію і суттєво її прикрасила. На звороті ікони напис: «Ця копія зроблена на поручення ЇЇ Високости Гетьманівною Елісаветою Скоропадською. Працю виконала шведська малярка Соня Генкель в Оберстдорві.»

 

Фото. Маріанна Вакуловська, Галина Ярова, Лариса Андрієвська і Вікторія Вакуловська (зліва на право). Київ, Україна, 1990-ті роки. З колекції Музею гетьманства.

 

Сестри Вікторія і Маріанна Вакуловські продовжили справу своїх рідних: діда, батька, дядька та інших гетьманців і надсилаючи нам їх матеріали зберегли пам'ять про них у новій Незалежній Україні.