Людмила Бевз 10.05.2020

 

Друзі, досить часто ви від нас чуєте про Олену Павлівну Отт-Скоропадську як про наймолодшу доньку гетьмана Павла Скоропадського. Про її безмежну любов та повагу до батьків ми знаємо з її власних розповідей, інтерв'ю, і звичайно ж, з книги спогадів "Остання з роду Скоропадських".

Та сьогодні, нам би хотілося, щоб ви познайомилися з іншою Оленою - з коханою дружиною та люблячою мамою.

 

Олена Павлівна Отт-Скоропадська з доньками.

 

20 березня 1948 р. Олена вдруге вийшла заміж. Її обранцем став швейцарець Людвіга Отт. Від їх знайомства до шлюбу минуло дуже мало часу. Тому мама Гетьманівни, Олександра Петрівна, зустрівшись з донькою та майбутнім зятем в лютому 1948 р. в м. Констанц, що на кордоні зі Швейцарією, після згоди на шлюб, додала: "Подивимось через два роки".

Кохання Людвіга та Олени з кожним роком зміцнювалося, тому й прожили вони в любові та взаємоповазі 66 щасливих років у шлюбі.Олена Павлівна писала в спогадах: " Звичайно, і в нас іноді бували важкі часи, адже ми не були ангелами, та завжди пам'ятали, що любимо одне одного і становимо єдине ціле".

Радість сім'ї Отт зросла з народженням в них, 30 січні 1954 р., двох донечок - Олександри та Ірени. Одну доньку назвали в честь бабусі Олександри Петрівни Скоропадської. Для іншої доні ім'я обирали таке, щоб було у всіх європейських мовах.

 

 

Олена Павлівна писала, що діти ніколи не завдавали турбот, а лише приносили багато радості.

Так, саме радість та задоволення отримувала любляча мама створюючи власноруч красивий наряд для своїх доньок. В Музеї гетьманства зберігаються два дитячі пояси, що належали Олександрі та Ірені Отт, пошиті та оздоблені Оленою Павлівною. Це чорний та червоний оксамитові пояси ручної роботи, прикрашені паєтками, кольоровими нитками.

 

 

Коли в родині Отт діти виросли, а їх життя наповнилося поїздками до України, ці пояси Гетьманівна подарувала для доньки української мисткині Галини Дигас. Пані Галина мала дуже близькі, теплі стосунки з Гетьманівною Оленою Павлівною та паном Людвігом Отт. В свою чергу, Галина Дигас передала пояси до Музею гетьманства, таким чином збільшивши колекцію родини Скоропадських.

 

Друзі, маючи бажання, ви можете детально оглянути пояси в експозиції музею по завершенню карантину. І можливо, отримаєте натхнення для створення власних поясів.