Людмила Бевз 13.05.2020

Історія Музею гетьманства не була б повною без історії відносин з окремими людьми, що причетні до його розбудови. Цього року ми відзначаємо 100-річчя з дня народження відомої жінки-археолога, що була для нас другом, вчителем, наставником – Ганни Михайлівни Шовкопляс.

Створюючи Музей гетьманства з нульового циклу директор Галина Іванівна Ярова залучала і своїх друзів та знайомих. Одними із перших була родина Шовкоплясів - Ганна Михайлівна, поважний археолог, провідний науковий співробітник Національного музею історії України та її вірний чоловік, відома постать в наукових колах України і не тільки, д.і.н. Іван Гаврилович. От як про це згадує Ярова Г.І.: «Коли в 1993 р. я перейшла працювати на Поділ на Спаську, 16-б, до старовинного будиночку, за легендою „Будинку Мазепи”, то Ганна Михайлівна Шовкопляс сказала Іванові Гавриловичу (а була вона людиною величезної енергії): „треба Галі допомогти!”». Тому коли Музей гетьманства розпочав свою діяльність родина Шовкоплясів стала тут частими гостями (1994-1996рр.). Ганна Михайлівна консультувала та вчила наукових співробітників Музею гетьманства як печатати двері фондів, експозиційних залів, вести ключове господарство. Брала участь в усіх перших фондових комісіях музею. Тобто прагнула передати свої знання колегам, підсилити новостворений музей. Іван Гаврилович та Ганна Михайлівна приймали активну участь у обговоренні концепції Музею гетьманства. Ми завжди будемо вдячні цій родині і з теплом згадуємо Ганну Михайлівну, як турботливу матір, яка спонукала власних дітей до розвитку, до нових досягнень, та радувала нас власноручно випеченим зефіром.