Мирослава Павлишин 20.06.2020

 

     

Михайло Ружинський. Василь Масютин, 1950 р.. Авторський відлив у гіпсі. d=99 мм.   Михайло Ружинський. Сучасний відлив з бронзи. d=95 мм.

 

До мало знаних, проте звитяжних полководців належить Михайло Ружинський – князь, гетьман Війська Запорозького. На жаль, його роки народження і смерті невідомі. Втім, ми знаємо, що Ружинський походив з давнього українсько-польського князівського роду Ружинських. Його обрали гетьманом 1585 року, після відречення від булави Богдана Микошинського. Того ж року Ружинський здійснив похід на Перекоп і повернувся на Січ з великими трофеями і значною здобиччю. Вибивши татар з межиріччя Кальміусу і Берди, що на сучасному Донбасі, залишив там козацькі залоги, приєднавши ці території до земель Війська Запорозького. Коли на Україну напала орда хана Іслам-Гірея (1586), Ружинський розгромив ворогів поблизу острова Таволжанського. Навесні 1587 року козаки під його проводом здобули фортецю Очаків, визволивши велику кількість полонених і захопивши величезні трофеї.

Недарма турецький історик і літописець Наїма, що жив у ХVІІ ст., говорив про козаків: «Можна з упевненістю сказати, що неможливо знайти на землі людей більш хоробрих, які б так мало турбувалися про своє життя і так мало боялися смерті». Це було сказано і про лицарів Михайла Ружинського.

(Далі буде…)