Тетяна Ляпіна 24.06.2020

 

Життя і діяльність гетьмана Івана Мазепи тісно пов’язані з Києво-Печерським монастирем. Він був чи не найщедрішим ктитором Печерської обителі за весь період її історії. Саме меценатство Мазепи стало підгрунтям, на якому пишно розквітло мистецтво нового стилю «мазепинське бароко».

На нинішній території лаври є кілька церков, пов’язаних з оточенням Івана Мазепи. Так, Павло Семенович Герцик – близький соратник Мазепи, козацький полковник, коштом якого в 1700 році побудована Хрестовоздвиженська церква. Її було збудовано на місці дерев’яної. Даний храм – пам’ятка архітектури XVIII століття, найбільш значуща споруда наземного комплексу над Ближніми печерами Києво-Печерської лаври. Архітектура церкви типова для стилю українського бароко і збереглася без істотних змін до нашого часу. Хрестовоздвиженська церква трибанна, завершена трьома грушоподібними банями на гранчастих підбанках. У ній, крім однієї апсиди для престолу зі сходу влаштовано ще дві з півдня та півночі від центрального об’єму. Традиційні три бані поставлені по осі схід-захід: одна – головна – над центральним об’ємом, друга – над східною апсидою, а третя – над притвором. На початку XIX ст. за проектом архітектора А. Меленського над нею спорудили другий поверх. Інтер’єр храму має чудове художнє оформлення. Значну цінність представляє іконостас. Хрестовоздвиженська церква була місцем поховання переважно духовних осіб. Але першим тут був похований фундатор храму полковник Павло Герцик (під правою стіною).

 

Хрестовоздвиженська церква Києво-Печерської Лаври.

 

На Дальніх печерах є церква Різдва Пресвятої Богородиці – її побудував родич Мазепи – білоцерківський полковник Костянтин Мокієвський. Храм побудований у 1696 р. на місці дерев’яного. Церква Різдва Пресвятої Богородиці була трикупольною, трикамерною. У другій половині XVIII ст. до всіх чотирьох кутів храму були зроблені прибудови, над якими додатково встановлено чотири декоративні бані, які значно збагатили силует церкви. Стіни храму на кутах і вівтарній апсиді оздоблено пілястрами, які вгорі переходять у складний профільований карниз. Портал оформлено колонками коринфського ордера. Дерев’яний іконостас церкви в стилі рококо мав срібні карбовані царські врата, які зараз знаходяться в «Колекції Гілбертів» лондонського музею «Сомерсет хаус». Живопис церкви повністю переписаний сучасними майстрами. На сьогодні церква Різдва Пресвятої Богородиці є храмом духовної академії і семінарії.

 

Церква Різдва Пресвятої Богородиці Києво-Печерської Лаври (на Дальніх печерах).

 

Поблизу Києво-Печерської лаври наприкінці XVII ст. коштом Костянтина Мокієвського зведена Церква Феодосія Печерського в стилі українського бароко. Храм побудували на місці дерев’яного. Феодосіївська церква відноситься до українських трикамерних церков і закінчується трьома високими банями. Фасади прикрашені у стилі українського бароко. Північний і південний фасад мають по три видовжені віконні отвори, над ними розташовувалися зображення святих. В два яруси розташовані невеличкі вікна, прикрашені складними наличниками і трикутними сандриками. Живопис у церкві не зберігся.

Будівлі мазепинської доби в багатьох випадках замінили попередні дерев’яні споруди та одночасно сформували в основних рисах неповторний вигляд барокового Києва і, зокрема, Печерського містечка.

 

Церква Феодосія Печерського Києво-Печерської Лаври.