Євгенія Карацюба 24.06.2020

Володимир Павлович Луцак, скульптор, педагог, член НСХУ (1967) активний шестидесятник, автор цілого ряду скульптурних портретів видатних українців. Цей відомий в патріотичних колах чоловік взяв під опіку Музей гетьманства з перших кроків його діяльності. «Головним стимулом моєї творчості, говорив він, - була ідея національного та державного відродження України».

Саме ця ідея надихала скульптора на створення його талановитих скульптурних портретів. Ось перелік лише частини його робіт: Олени Теліги, Олега Ольжича, Миколи Плавюка, Євгена Коновальця, Симона Петлюри та ін. Володимир Павлович родом із села Заїзд Прилуцького району на Чернігівщині. Він — Почесний громадянин міста Ічні Чернігівської області, де встановлено 5 скульптур митця: пам’ятники Тарасу Шевченку, поету Василеві Чумаку, скульптору Івану Мартосу , паркову скульптуру “Гостинна Україна” та величний пам’ятник загиблим воїнам (у співавторстві з І. Гончаром). У Переяславі-Хмельницькому В. Луцак звів надзвичайно виразний бронзовий пам’ятник філософу Григорію Сковороді.

Володимир Павлович уважно стежив за першими кроками Музею. Ще в 1993-му році він якось зателефонував директору музею Галині Яровій і поїхав з нею в офіс Миколи Васильовича Плавюка, голови проводу ОУН і п. Плавюк подарував Музею перший ксерокс. В 1996 році Володимир Павлович подарував нам скульптурне погруддя Симона Васильовича Петлюри. Він також придбав старовинну бандуру для експозиції гетьмана Івана Мазепи і подарована ним скульптура «Гетьман».

Скульптура. "Симон Петлюра". Автор Луцак В. П. 1988 р. Подарунок автора.

Скульптура. "Гетьман". Автор В. П. Луцак, 1999 р. Шамот, формування, тонування. Подарунок автора.

Луцак мав майстерню у Києво-Печерській Лаврі і в той час подарував нам дві гіпсові медалі Василя Масютина, які знаходилися у його колекції. Син Володимира Павловича Сергій виконав замовлення музею серію портретів гетьманів "Руїни". До 225 ліття заснування Севастополя (2008 р.) Володимир Луцак створив для міста бронзовый пам'ятник гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному. Після втрати Криму пам'ятник перевезено до Харкова. У вересні 2016-го року відійшов у інші світи Володимир Павлович Луцак . Для нас він залишиться у пам'яті як добрий учитель, порадник і талановитий митець.

Скульптура. "Іван Мазепа". Автор Луцак В. П. Подарунок автора.