Тетяна Ляпіна 02.07.2020

Без оборонних споруд, зведених на межі XVII – XVIII століть, годі уявити Києво-Печерський монастир. В 1698-1702 роках навколо верхньої території Києво-Печерської лаври були зведені кам’яні фортечні мури за ініціативою і на кошти гетьмана Івана Мазепи (витратив 1 млн. золотих). Разом з кам’яним муром до системи фортифікаційних споруд Києво-Печерської лаври входять чотири сторожові вежі – Південна (Годинникова), Івана Кущника, Онуфріївська, Малярна.

ПІВДЕННА (ГОДИННИКОВА) ВЕЖА розташована у південно-західній частині фортечних мурів. Зведена як фортифікаційна споруда з бійницями для вогню, що вівся з флангів, була призначена для оборони південної частини фортечних мурів. Вежа не має вікон і склепінчастого перекриття, у плані восьмигранна з трьохярусною банею. Дах, барабан, ліхтар і верхівка виконані з дерева, покриті залізною бляхою, фундамент цегляний. На другий ярус можна було потрапити з бойових галерей і фортечних мурів. У 1760-х роках лаврським підданим, годинниковим майстром П. Чернявським на вежі встановлений годинник, тому називається Годинниковою. 1816 р. годиник з боєм перенесено на Велику лаврську дзвіницю. Наприкінці XVIII століття вежа втратила бойове призначення і використовується як господарська споруда.

Південна (Годинникова) вежа.

ВЕЖА ІОАННА КУЩНИКА розташована в південно-східній частині фортечних мурів. Назва вежі походить від церкви на честь Івана Кущника – патрона Івана Мазепи, яку планували облаштувати на другому ярусі вежі, але так і не відкрили. Нижній ярус призначався для оборони. Зараз вежа Івана Кущника триярусна з цегли, восьмигранна в плані, завершена декоративною дерев’яною верхівкою з хрестом.

Вежа Іоанна Кущника.

Однією з найзагадковіших пам’яток є ОНУФРІЇВСЬКА, або МАЗЕПИНА триярусна церква-вежа, яка відтворює в цеглі традиційні в Україні козацьких часів форми дерев’яного храму. Архітектура вежі подібна до архітектури Всіхсвятської церкви – триповерхова споруда декорована пілястрами, лопатками, вікна оформлені сандриками. У випадку облоги з вежі можна було вести оборонні дії. Деякі дослідники вважають, що Іван Мазепа планував зробити її усипальницею свого роду. Але церква-вежа так і не була повністю добудована і понад три століття використовувалася лише як господарська споруда.

Онуфріївська, або Мазепина триярусна церква-вежа.

МАЛЯРНА ВЕЖА розташована у північно-східній частині фортечних мурів. Призначалась як вартова вежа. У XVIII столітті на другому поверсі знаходилася школа живопису, тому отримала назву Малярна. Дах куполоподібний, увінчаний флюгером.

Малярна вежа.

Стіни і вежі Києво-Печерського монастиря, побудовані коштом І.С. Мазепи, збереглися до сьогодні. 20 березня 2017 року, в день народження Івана Мазепи, за ініціативи Громадського руху Миколи Томенка «Рідна країна» та Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника було заявлено про проект відновлення Мазепинської вежі та створення у ній музею Івана Мазепи.