Мирослава Павлишин 25.01.2021

Медаль з портретом Петра Іваненка (Петрика) Василь Масютин створив у двох варіантах. На одній з медалей бачимо половину фігури  зі спини з піднятими руками, голова в профіль, у правій руці гетьманська булава, ліворуч – шабля, руків’я якої прикрашене пташиним мотивом. На другій – половину фігури повернену в профіль вліво, в руці гетьманська булава,  праворуч шабля. З лівої сторони – гілка лавра. Обидві мають напис: Петро Іваненко Петрик.

Петро Іваненко (Петрик)  (рік народження і смерті невідомий) – політичний діяч кін. ХVІІ ст. - поч. ХVІІІ ст. – Родом з Полтавського полку (з Полтави або з м. Нових Санжарів), мабуть син козака. Людина здібна, високо освічена, служив канцеляристом у Генеральній Військовій канцелярії Івана Мазепи. Петрик був добре обізнаний з історією – переконаний український державник. Він одружився з небогою генерального писаря Василя Кочубея, онукою полтавського полковника Федора Жученка. У 1691 році Петрик був уже старшим військовим канцеляристом і користувався повним довір’ям і прихильністю як Кочубея, так і самого гетьмана Івана Мазепи. Ідея визволення України від усякого чужого панування стає головною метою Петрика. Мав власний будинок у Батурині, але несподівано у 1691 р. кинув усе і втік на Запоріжжя, де став військовим писарем. Проводив чітку антимосковську і антипольську політику. Зорганізувавши свою партію на Січі, Іваненко виїхав до Криму, проголосив себе гетьманом і в 1692 році уклав у Кизикермені союзний договір з Кримським ханством скерований проти Москви. В договорі говорилося, що «…Князівство Київське і Чернігівське з усім Військом Запорозьким і народом малоросійським має бути незалежне при всяких своїх вольностях». Обраний кошовим, розпочав боротьбу з допомогою кримського війська проти Москви і Мазепи, яка закінчилася його поразкою. У 1696-1712 рр. (з перервами) – гетьман так званої Ханської України (частина південної України між Південним Бугом і Дністром), яка належала до Кримського ханства.

Це була остання спроба Петрика повторити діло Б. Хмельницького тільки проти Москви, проти «москалів і своїх панів», як він залюбки писав і казав. Він ще довго турбував українські і московські уряди, як гетьман «Ханської України».

 

 
Петро Іваненко. Авт. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі. 1951-52 рр. d=96 мм.   Петро Іваненко. Політичний та військовий діяч кін. ХVІІ ст. - поч. ХVІІІ ст. Сучасний відлив з бронзи. d=90 мм.

 

 
Петро Іваненко. Авт. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі. d=100 мм.   Петро Іваненко. Політичний та військовий діяч кін. ХVІІ ст. - поч. ХVІІІ ст. Сучасний відлив з бронзи. d=96 мм.