Тетяна Ляпіна 05.02.2021

Микільська шпитальна церква – невелика трапезна церква на території Києво-Печерської лаври, була центральною спорудою комплексу Микільського лікарняного монастиря в складі Лаври. Названа на честь святого покровителя її засновника, Миколи Святоші, - Миколая Мірлікійського. Будівля церкви є характерним зразком архітектури українського бароко. Це скоріш за все, Мазепина церква, хоча і документальних свідчень про це немає. В теперішній час використовується як лекторій Національного Києво-Печерського заповідника.

В XII ст. Микола Святоша заснував лікарню для хворих ченців, яка з часом увійшла до складу Свято-Троїцького (Микільського) монастиря. Можливо, саме в цей період була побудована дерев’яна Миколаївська церква, але відомостей про час її спорудження не збереглося.

Мурована церква споруджена на місці дерев’яної бл. 1700 р. за звичайною схемою українських трапезних – до трапезної палати зі сходу прилягає гранчастий вівтар, завершений банею, а з заходу передпокій. На жаль, не зберігся іконостас церкви. Відомо, що срібні царські врата до нього виконав 1802 р. відомий київський ювелір Самсон Стрільбицький.

Стіни церкви прикрашені пілястрами, вікна заокруглені вгорі, окантовані профільованими наличниками. Церква увінчана двоярусною банею грушоподібної форми з золотими зірками на синьому фоні. На хресті сидить позолочений литий голуб. Барабан бані декорований ліпним рослинним орнаментом і пояском із кольорових керамічних розеток. Інтер’єр церкви розписано в окремих місцях.

Микільський Больницький монастир – з ним пов’язаний розвиток вітчизняної монастирської медицини та заснування однієї з перших лікарень Київської Русі. У 1982 р. на південному фасаді Миколаївської церкви була встановлена бронзова дошка першому видатному лікарю Київської Русі Агапіту Печерському з його барельєфним портретом.

Під час другої світової війни церкву Миколая було зруйновано, а 1958 року відновлено за проектом Є. Пламеницької.

1631 р. на території монастиря київським митрополитом Петром Могилою була заснована Лаврська школа, яка пізніше увійшла до складу Києво-Могилянського колегіуму. В XIX столітті до храму добудували паралельно до лаврських стін монастирські лікарняні покої, у яких розмістилася експозиція Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.