Євгенія Карацюба 10.03.2021

Микола Павлусенко народився 17 грудня 1944 року в селі Хижинці Вінницької області в родині вчителів Андрія Трохимовича і Ксенії Прокопівни Павлусенків. Батько був талановитим кобзарем, композитором, поетом і популяризатором української народної пісні. В 1963 закінчив Республіканську середню художню школу ім. Т. Г. Шевченка та вступив до Київського державного художнього інституту де навчався на відділенні плакату. 1969 року одержав диплом художника-графіка. У 1973 році став членом Національної спілки художників України. Працював в галузі монументального і декоративно-прикладного мистецтва, плакату, графіки, дизайну екслібрису і живопису. Роботи Миколи Павлусенка знаходяться в колекції Спілки художників, Дирекції виставок, приватних колекціях в Україні, а також в Польщі, Канаді та Сполучених Штатах Америки. З 1995 року і до кінця життя Микола Павлусенко працював в Музеї гетьманства і став великою мірою причетний до створення образу Музею гетьманства яким він є зараз.

Його перша наукова виставка в нашому музеї: «Пам’яті Симона Петлюри» (1996 р). З ініціативи художника успішно пройшла в музеї виставка видатного українського графіка Олександра Данченка. Миколина любов і повага до О. Данченка передалася і колективу. Виставку робили з сім’єю – дружиною Олександрою Степанівною та сином Миколою Олександровичем. Працювати з Миколою Андрійовичем Павлусенком було завжди приємно. Кожен його крок виховував і мобілізував людей, що були поряд. 1998 рік пройшов в його житті великим навантаженням і відкриттям у квітні виставки «Павло Скоропадський та Українська держава 1918 року». Скоропадського Микола поважав як особистість. У виставку вклав душу. Ця експозиція проіснувала в музеї 20 років. Відвідувачі захоплювалися оригінальність та високим рівнем її оформлення. Весь цей час Музей займав тільки якусь часточку в житті художника. Саме його життя було насичене. Після напруженої творчої праці в майстерні він потрапляв на мітинги, творчі вечори та виставки, які проходили в Києві. Як все це йому вдавалося, зрозуміти неможливо.

Виставка «Павло Скоропадський та Українська держава 1918 р.» була останньою в житті художника. Восени 1998 року він зрозумів, що серйозно хворий. 10 серпня 1999 року Миколи Павлусенка не стало. Це була величезна втрата для Музею. Він залишився в нашій пам’яті назавжди.

Микола Павлусенко. Плакат "Пилип Орлик - Гетьман України в екзилі. До 325-річчя від дня народження.", картон, темпера, 60х90см. 1990-і рр.   Микола Павлусенко. Плакат "Ніна Матвієнко", картон, темпера, 60х90см. 1985 рік. Подарунок Олександра Міловзорова.