Євгенія Карацюба 25.03.2021

Роман Смик (3 жовтня 1918 - 25 грудня 2007).

Доктор Роман Смик дізнався про Музей гетьманства з нашого листування до нього. На той час він уже не приїздив до Києва. Надіслав кілька поштових пакетів, вміст яких достойно поповнив фондову колекцію нашого музею. Перше відправлення було для нас безцінним подарунком - книги Богдана Лепкого:

- «Мотря». Історична повість, том перший, Київ-Ляйпціг, 1926 рік. Українська накладня.

- «Не вбивай». Історична повість, Київ-Ляйпціг, 1926 рік. Українська накладня.

- «Полтава». Історична повість, II Бої, Львів, 1929 рік. Накладом книгарні наукового товариства ім. Шевченка.

- «Батурин». Історична повість, Київ-Ляйпціг, 1927 рік. Українська накладня.

- «Мазепа. З під Полтави до Бендер». Повість. Видано Науковим товариством ім. Шевченка в Америці і Українською вільною академією наук у США за матеріальною допомогою Східно-Європейського фонду, Нью Йорк, 1955.

Книги були надіслані до Бережанського музею книги для Музею гетьманства в Києві. Роман Смик бажав, щоб ми познайомилися з м. Бережанами і його музеями, це був щедрий і мудрий подарунок. Бережани вразили нас європейською чарівністю. Ми побували в Міському Музеї книги, де облаштовували залу Романа Смика, в Обласному Комунальному музеї Богдана Лепкого, Бережанському Краєзнавчому Музеї і Музеї сакрального мистецтва та історії переслідуваної церкви. Всі ці заклади були у центрі міста і поряд один від одного. Колеги музейники організували нам екскурсію по місту і ми побачили приміщення гімназії, де свого часу навчався Роман Смик та багато визначних українців.

Роман Смик — український лікар, громадський і культурний діяч, меценат. Племінник Богдана Лепкого. Доктор медицини (1945). Член НТШ (1983), ВУСК (1991); Почесний член Всеукраїнського товариства «Просвіта» (1996), Українського музею-архіву в м. Детройті (США), Українсько-канадського музею-архіву Альберти в м. Едмонтон (Канада).

Д-р Смик працював невтомно, щоб популяризувати яскраву постать в українській літературі, якою був Богдан Лепкий, автор слів пісні “Журавлі” (“Видиш брате мій”), тетралогії “Мазепа” і багато інших цінних творів. Також був ентузіастом Музейних справ, займався філателією. Ми отримали від нього прекрасні подарунки з філателістичною колекцією марок та пропагандивних блоків Підпільної пошти України. Він писав до публіцистичних видань багато цікавих статей.

Самовіддане служіння Церкві, Україні та її народові відзначені подяками св. п. Блаженного Йосифа Сліпого, преміями ім. Братів Лепких, ім. В. Винниченка Українського фонду культури, ім. Євгена Чикаленка Ліги українських меценатів та орденом «За заслуги» ІІІ ст. Його найменовано почесним громадянином м. Бережани і с. Жуків, почесним членом Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.

Його жертовність знають Український вільний університет в Мюнхені, Український Католицький університет в Римі, НТШ в Нью-Йорку, Український Конгресовий Комітет Америки, Українські музеї, архіви Америки і Канади, церковні громади і монастирі. В межах України – створені ним же п'ять Лепківських музеїв і кімнат, музеї Києва, Канева, Бережан, Самбора, Трускавця, Теребовлі, Борщова, клуби і товариства ім. Б. Лепкого, фундації премії ім. Братів Лепких, Український фонд культури. Багато років життя у Романа Смика пов’язані з містом Чикаго. А величезна праця Романа Смика залишиться у фундаменті розбудови Української держави.