Мирослава Павлишин 26.03.2021

 

На сторінці нашого музею вже неодноразово були дописи про гетьмана Івана Мазепу, який як для істориків так і для любителів історії є дуже цікавою постаттю. Сьогоднішній допис ознайомить вас з портретом Мазепи на медалі та на гравюрі Василя Масютина.

Іван Мазепа (1639-1709). Гетьман Лівобережної України (1687-1704) – гетьман всієї України (1704-1708).

Іван Мазепа народився в с. Мазепинцях (тепер Білоцерківського р-ну Київської обл.), родовій маєтності Мазеп-Колединських, дрібного шляхетського українського православного роду. Батько – Адам-Степан брав участь у Визвольній війні. У 1654 році був Білоцерківським городовим отаманом, полковником. Мати Івана Мазепи – Марина по смерті чоловіка постриглася в черниці, а згодом прийняла схиму під ім’ям Магдалина. Мазепа мав сестру Олександру.

Навчався в Києво-Могилянській колегії та за кордоном у Варшаві, Парижі, Падуанській академії (Італія), Німеччині та Голландії. Знав багато мов. Перебував на службі при дворі польського короля Яна ІІ Казимира. У 1663 році кидає королівську службу. З 1669 року виконує важливі дипломатичні доручення гетьмана Петра Дорошенка, пізніше служив у гетьмана Івана Самойловича.

У 1687 році на Коломацькій раді його обирають гетьманом Лівобережної України. Гетьман, прагнучи автономії для України, змушений був брати участь у політиці Петра І, мав нагороди від царя. У 1708 році укладає угоду зі шведським королем Карлом ХІІ проти Петра І, направляє на Запорозьку Січ універсал, в якому закликає до війни з Росією. Вісім тисяч запорожців з кошовим Костем Гордієнком пішли за гетьманом, проте частині козаків повірила, що Мазепа зрадив Україну (як писав у листі до козаків Петро І).

Після Полтавської битви Мазепа та Карл ХІІ відступили в Молдавію, що була тоді під владою Туреччини. Війська Меншикова вчинили жорстоку розправу над жителями гетьманської столиці Батурина, Чортомлицьку Січ було зруйновано. Помер Мазепа в Бендерах у 1709 році. Похований у Румунії в монастирі фортеці Галац.

 

 
Іван Мазепа. Авт. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі, аверс. 1936 р. d=100 мм.   Іван Мазепа - гетьман Лівобережної України (1687-1704), гетьман всієї України (1704-1708). Сучасний відлив з бронзи, аверс. d=96 мм.

 

Іван Мазепа. Сучасний відлив з бронзи, реверс. d=95 мм.

 
    Іван Мазепа. Авт. Василь Масютин. Дереворит, 1933 р.