Людмила Бевз 30.03.2021

З давніх часі виникла практика позначати книги власними знаками. Адже книга була коштовним та рідкісним предметом. Наявність книгозбірні вказувало на високий статус чи заможність власника, а це в свою чергу викликало необхідність оберігати та засвідчувати свою власність. Так виникли екслібриси, з латинської мови «ex libris» - «із книг».

Книжкові знаки з часом трансформувалися у мистецькі твори з різними сюжетами, шрифтами, що характеризували як їх власника, так і автора.

Співпраця та дружба Музею гетьманства з українськими художниками сприяла отриманню власного книжкового знаку.

В 2012 р. організовуючи в музеї виставку «Музика в живописі» український художник, графік, член Національної спілки художників України Руслан Миколайович Саєнко створив та передав сюжетний екслібрис Музею гетьманства.

В 2014 р. в одному з виставкових проєктів на вшанування пам’яті Тараса Шевченка Музей гетьманства познайомився з творчістю художника-графіка, члена Національної спілки художників України Бориса Миколайовича Романова. Взаємне зацікавлення діяльністю один одного поклало початок співпраці музею та художника і результатом став виготовлений гербовий екслібрис Музею гетьманства.

Музейні екслібриси дали початок формуванню фондової збірки книжкових знаків присвячених козацько-гетьманській тематиці.

Екслібрис Музею гетьманства авторства Р. М. Саєнка. 2012 р.   Екслібрис Музею гетьманства авторства Б. М. Романова. 2015 р.