Мирослава Павлишин 09.04.2021

 

Друзі! Зовсім недавно на нашій сторінці ви читали про Конституцію Пилипа Орлика. Сьогодні ж хочемо поділитись з вами портретом гетьмана Пилипа Орлика на медалі Василя Масютина.

Пилип Орлик (1672 – 1742). Військовий діяч, дипломат, гетьман у вигнанні (1710 – 1742), сподвижник Івана Мазепи. Походив із чесько-польського шляхетного роду, що осів у Литві. Вихованець Києво-Могилянської колегії, з 1698 року кафедральний писар Київської митрополії. Його здібності і природна обдарованість дозволили дуже швидко просунутися по службі, і у 1700 році він уже працював у Генеральній військовій канцелярії, з 1706 року – генеральний писар і найближчий помічник гетьмана Івана Мазепи.

Після трагічного розгрому Петром І шведських військ під Полтавою Пилип Орлик відступив разом з Іваном Мазепою на територію Османської імперії (Бендери). Після смерті Мазепи обраний гетьманом в екзилі – Орлик стає автором «Пактів і Конституцій прав і вольностей Війська Запорозького» 1710 року. Прагнув вивести українську справу на міжнародний рівень, шукаючи підтримки у різних держав – Швеції, Польщі і Англії, Ватикану, Франції. Водночас намагався організувати власну військову силу і підняти запорожців проти Москви, яка боячись його планів, пропонувала візирю турецького султана за голову Орлика три тисячі талярів. Орлик уклав союз взаємодопомоги з Карлом ХІІ і увійшов у приязні стосунки з Кримським ханом. Наслідком цих зусиль було оголошення Туреччиною війни Москві. Пилип Орлик розробив і уклав широкий план походу для визволення України з-під московської влади. Однак дії Пилипа Орлика не мали успіху. Не маючи можливості повернутися на батьківщину, Орлик довгий час проживав у Швеції й Німеччині, а з 1722 року і до кінця життя – у володіннях Туреччини, потім у Буджаку і нарешті – в Молдові.

Пилип Орлик відомий як прозаїк і поет. Особливо цінний його «Діяріуш» (щоденник), який він вів з 1720-го по 1732 роки. У своїх виступах Пилип Орлик залишився вірним самостійницькій програмі і завжди вороже ставився до Москви. Помер в Яссах у 1742 році.

 

 
Пилип Орлик. Авт. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі, 1936 р. d=102 см.   Пилип Орлик. Військовий діяч, дипломат, гетьман у вигнанні. Сучасний відлив з бронзи. d=98 см.