Людмила Бевз 19.04.2021

19 квітня 1975 р. у французькому містечку Ментеноні завершився життєвий шлях 88- річного генерала Армії УНР, Віце - президента УНР в екзилі, командира Третьої залізної стрілецької дивізії, засновника та багаторічного керівника Товариства бувших вояків Армії УНР - Олександра Івановича Удовиченка.

Олександр Удовиченко в революційній хуртовині поч. ХХ ст. зробив свідомий вибір служити на користь молодої Української Народної Республіки. Себе він присвятив військовій справі, зокрема - створенню і збереженню боєздатного війська, підтримці його переможного духу, вивченню військової історії та традиції української армії. Вірність українській військовій справі він проніс через усе своє життя: бої з білогвардійськими та більшовицькими військами, пошук шляхів налагодження повсякдення вояків в таборах для інтернованих, опікування бувшими вояками на еміграції, збереження бойової слави Залізної дивізії та всієї Армії УНР укладаючи про їхні подвиги книги.

Залишилося багато теплих згадок про генерала від його побратимів, але найщемливішими та найщирішими є спогади дітей, для яких він став батьком у тяжкі повоєнні 1940-і роки.

З метою збереження пам'яті про рідну для неї людину, наймолодша донька - Оксана Гарін (Зембіцька) привезла в 2009 -2010 рр. з Парижа до Музею гетьманства особисті речі та документи генерала. Таким чином віддаючи шану чоловіку, що всіма своїми діями та думками прагнув до самостійної України.

Колектив музею вшановуючи пам'ять генерала підготував і видав збірник статей про родину Удовиченків та каталог музейних предметів, що їм належали.

Пам'ятаємо та шануємо!