Тетяна Ляпіна 21.04.2021

 

Восени 2005 року молодша донька гетьмана Української Держави Павла Скоропадського Олена Отт-Скоропадська з глибокою довірою до Свято-Покровської Подільської церкви м. Києва повернула на рідну землю історичну доленосну ікону «Покрови Пресвятої Богородиці» списку XVIII ст.

Ікона має цікаву історію.

Ікону «Покрови Пресвятої Богородиці» подарували Павлу Скоропадському представники Вільного козацтва, (вірогідно), у 1917-1918 роках.

У 1918 році Павло Скоропадський протягом семи з половиною місяців очолював Українську Державу. Зі слів Олени Отт-Скоропадської, її батько наприкінці свого правління, відчуваючи, що гетьманат не може утриматися, передає ікону на збереження своїй вчительці німецької мови Іді Іванівні, яка стала дружиною професора Сабанєєва. Згодом ця родина була заслана до Сибіру. Після звільнення вони повернулися в Україну. Ікона весь час знаходилася в родині.

Під час Другої світової війни Іда Іванівна, професор Сабанєєв, їх донька приїхали до Німеччини і дізналися, що родина гетьмана мешкає поблизу Берліна. Вони зустрілися і повернули ікону Скоропадським. Коли розпочалося бомбардування Берліна родина Скоропадських вивезла ікону разом з іншими цінностями до південної Німеччини. Після смерті дружини гетьмана Олександри Петрівни Скоропадської і його доньки Єлизавети в Оберстдорфі, ікону забрала молодша донька Олена Павлівна у Швейцарію, де вона проживала. Родина гетьмана дуже шанувала цю реліквію.

У 1991 році Олена Павлівна разом зі своїм чоловіком Людвігом Отт здійснили першу подорож на Україну і саме тоді вона захотіла звершити заупокійну молитву за татом саме в Свято-Покровській Подільській церкві м. Києва. Олена Отт-Скоропадська згадує: «Неділя, 27.10. Церква на Подолі, автокефальна (греко-католики служать під снігом). Церква повна, багато молодих. Після обідні – Торжественна Панахида по моїй родині. Молодий священик сказав коротку промову про батька і його діяльність для української автокефалії. Потім кілька слів про мене і мою родину, дуже гарно».

В дар пам’яті про батька Олена Павлівна віддала найдорожче – ікону «Покрови Пресвятої Богородиці». Безперечно, Олені Отт-Скоропадській було боляче розлучатися з живим свідком життя її батька – гетьмана України Павла Скоропадського, справжнього патріота, воїна, символу XX століття, але вона була впевнена, що він вчинив би так само.

 

Олена Отт-Скоропадська в Свято-Покровській Подільській церкві м. Києва.

 

Олена Отт-Скоропадська і Єпископ Фастівський, вікарій Київської єпархії, настоятель Свято-Покровської Подільської церкви (у миру Черпак Володимир Петрович).

 

Ікона "Покрови Пресвятої Богородиці".

 

Фрагмент ікони "Покрови Пресвятої Богородиці".

 

Фрагмент ікони "Покрови Пресвятої Богородиці".

 

Фрагмент ікони "Покрови Пресвятої Богородиці".

 

Фрагмент ікони "Покрови Пресвятої Богородиці".