Євгенія Карацюба 22.04.2021

28 квітня відзначатиме своє 80-річчя Василь Лопата, відомий український графік. У 1991-му році доля подарувала йому можливість працювати над художнім образом української гривні. Він дуже пишався цим. На той час він уже мав звання «Заслужений художник України», був Лауреатом міжнародної премії з екслібрису (Англія). У 1993 році В. Лопата отримав Державну премію імені Т. Шевченка.

З 1994-го року родина Василя Лопати переїздить до США. Він сумує за Україною і майже щорічно, як дозволяло здоров’я, приїздив до рідної землі. Організовує персональні виставки, дарує свої твори багатьом музеям України. Розповідає директор нашого Музею п. Галина Ярова: « у 2000-х роках я двічі запрошувала п. Василя на прямий ефір радіо «Культура» (1 раз на тиждень, Музей мав вихід на українське радіо). У першій передачі була розповідь митця про його працю над створенням української гривні. Друга передача - презентація книги про матір. Як кажуть талановита людина - вона талановита у всьому. Книга була написана високохудожньо, з великою ніжністю про дорогу йому людину. А всього у п. Василя було кілька книг: «Десь на дні мого серця» — Київ, 2001, «Дорогу Свою покажи мені, Господи» — Київ, 2005, «Кажу, як на сповіді» — Київ, 2011.

Народився художник 28 квітня 1941 року в селі Нова Босань, Бобровицького району Чернігівської області. Батько був мобілізований на фронт і загинув під Сталінградом. Вихованням двох дітей займалася мама, Ганна Антонівна Лопата. Малювати почав з дитинства і навіть вступив до Київського училища декоративного й ужиткового мистецтва. Але у 1961 році Василя призвали на службу в армію. Після закінчення служби він вступає до Київського державного художнього інституту, куди і був зарахований у 1964 році. Учителем у Василя Лопати був професор Василь Касіян. 1970 року закінчив Київський державний художній інститут. Працював (1970-1972) у творчій майстерні при Академії Мистецтв (педагог Михайло Дерегус).

Твори Василя Лопати зберігаються у Національному Художньому музеї України (Київ), у Національному музеї Тараса Шевченка (Київ), Музеї гетьманства (Київ), художніх музеях Чернігова, Полтави, Дніпра, Сум, а також у Бібліотеці Конгресу США у Вашингтоні, в Українському Музеї в Нью-Йорку, у Музеї Стенфордської єпархії УГКЦ у США, Музеї при Українському Католицькому Університеті в Римі.

Василь Лопата – почесний громадянин міст Вінніпега і Брандона (Канада).

Пишаємося тим, що у фондах Музею гетьманства зберігається 11 графічних робіт митця. Бажаємо, ще багато творчих літ Василю Івановичу.

Гравюра В.Лопата "Сумніви" ілюстрація до поеми О.Пушкіна "Полтава".

Гравюра В.Лопати "Зустріч Івана Мазепи з Мотрею" ілюстрація до поеми О.Пушкіна "Полтава".   Гравюра В.Лопата "Кохання" ілюстрація до поеми О.Пушкіна "Полтава".

Гравюра В.Лопата " Іван Мазепа" ілюстрація до поеми О.Пушкіна "Полтава".   Гравюра В.Лопати "Мазепа і Орлик" ілюстрація до поеми О.Пушкіна "Полтава".

Гравюра В.Лопата "Замок Івана Мазепи" ілюстрація до поеми О.Пушкіна "Полтава".