Микола Закусило - прозаїк, драматург, есеїст, художник.

 

Автор романів: «Грамотка скорблячих» («33 душі і сім пусток», «На обітовані землі», «Переселення вітряка», «Блудниця убога», «Боги регочуть», «Зішестя Пращура», «Троглодит чорнобильський», «Причащання в Малих Мошках», «Книга видінь і прозрінь: прощання з матірю»), «Книга плачів», «Норинчанка і птах», «Деревлянин і янголиця», «Юнка і Первень», п’єс: «Ковдуни», «Глина світу», «Пісок часу», «Антисвіт», трактатів: «Полєшукова душа».

 

Експозиції живописних творів:

1974 – Дворова виставка біля рідної хати; село Малі Мошки

1995 – «Українське малярство Валентина Поліщука і Миколи Закусила»; Товариство «Україна», м. Київ

2001 – Колективна виставка студійців; Будинок художника, м. Київ

2002 – Персональна виставка живопису «Міфи, сни, реальність»; Музей гетьманства, м. Київ

2006 – Ювілейна виставка живопису «Архетипи Полісся»; Музей книги і друкарства України (Києво-Печерська лавра)

2010 – Виставка живопису, присвячена 940-літтю Свято-Михайлівського Видубицького монастиря; галерея «Спас», м. Київ (на території монастиря)

2011 – Виставка живопису «У колі друзів»; галерея «Неф» (на території Києво-Печерської лаври).

Учасник Всеукраїнських мистецьких виставок.

 

Народився 14 серпня 1956 року в селі Малі Мошки Овруцького району на Житомирщині. Після навчання у середній школі був пастухом, іконописцем, теслярував, служив у війську. Закінчив Київський державний університет ім. Т. Г. Шевченка (1982) та художню студію при Будинку художника в Києві (2001, майстерня В.Каверіна).

Певний час реставровував храми Полісся, збирав пісенну архаїку полєшуків, так звані північні голосюрки пастухів. Дослідник поліської міфології і демонології, шукач норинчанського фольклору. Особливе місце у творчості посідають міфи, легенди, притчі, вірування. У текстах домінують фантасмагорія, гротеск, магія, метафорика, символізм. На основі цього виробив не лише власний стиль, а й неповторну художню мову письма («пише мошка в малих мошках»).

Прозаїк-живописець, який підвладний щирому наїву, примітиву, нео-фольку. Легендарні Малі Мошки, люди, птахи, ще легендарніші людино-птахи, серед яких - знаходження прамови: постійно тримає зв’язок із духом пращурів, із храмом, що потонув на місці давнього капища, із річкою, що журчить під землею… Вірить у вічність, долю. Як «людина болота і лісу» віртуозно грає словами-кольорами у всіх партитурах, регістрах і тембрах («дитя природи» змішує первинну манеру мислення з іншими стилями і таким чином популяризує етнопрозу – те, що втрачено або забуто). Як етнописець («в'язень духа») прозопис поєднує з живописом: написав цикл полотен за однойменним романом «Норинчанка і птах». У творах відчутна драматизація, що оживлює міфологему лісу-болота з праслов’янською силою.

Хронопис живопису – давнє містичне Полісся. Нестерпний мазок, як шаленство душі, як нестямність кольору, подих(видих) часу…

Працює на дереві й полотні. Яскраво виражений іконописний, «ковчежний» гротесковий стиль, що переплітається з живописанням. («Босх живе і пасеться на наших теренах». О. Сидор-Гібелинда). Однак за внутрішньою стилістикою відзначається підсвідомою дивовижно-фантастичною уявою. («Прозаїк і художник безмежної фантазії». М. Сидоржевський). Та водночас творчість глибоко релігійна, містична, з прихованою символікою. («Автентично-наївний живописець, який сповідує пра-арт – праліське мистецтво, нечутливе до впливу брендів, байдуже до мейнстріму і створене поза глобалізованим контекстом». В. Каверін).

В основі творчості – вивчення прапервнів природи, архетипів, що дає змогу звертатися до вічних форм та образів.

Живописні твори зберігаються у приватних колекціях України, Білорусії, Росії, Німеччини, у Музеї гетьманства, Музеї книги і друкарства (Київ). Малюнки художника розкидані по хуторах Овруцького і Мозирського Полісся, аулах Азербайджану, Грузії, Киргизії, станціях Сахаліну. У шкільні роки юний митець створив серію портретів письменників-класиків, а також героїв «Мертвих душ», які зберігаються у рідній школі.