Виставка «Таємниці фараонів» - частина виставки «Історія життя Тутанхамона», що демонструє відвідувачам копії славнозвісних «скарбів Тутанхамона», історія відкриття яких досі не залишає байдужим нікого.

В експозиції представлені сучасні копії єгипетських фараонів: маска Тутанхамона, саркофаг Тутанхамона, Нефертіті та інші. Прикрашають композицію копії папіруса з нанесеним сюжетним малюнком. Країна виготовлення виставки – Єгипет.

Відкриття англійським археологом Говардом Картером (1874 - 1939) поховання фараона Тутанхамона в єгипетській Долині царів (1922 - 1923 рр.) - масштабному некрополі в околицях давнього міста Фіви (нині північні околиці міста Луксор) - одна з найголосніших і найпомітніших сенсацій в археологічній науці XX століття. Відкриттю передувала тривала - з 1914 року - робота, яку Картер проводив спільно з відомим ентузіастом археології і меценатом, лордом Джорджем Карнарвоном (1866 - 1923). У листопаді 1922 року Картеру і Карнарвону пощастило відшукати засипаний вхід до гробниці під умовним номером KV62”. Після трьох місяців розкопок, 16 лютого 1923 року, Картер нарешті спустився до «золотої палати» - поховальної камери фараона Тутанхамона.

Поховання Тутанхамона - загалом малозначущого в історії Єгипту фараона кінця XVIII династії, що помер у вісімнадцятилітньому віці (остання третина XIV ст. до н. е.), - виявилось єдиним відомим дослідникам єгипетським похованням, що збереглося до початку XX століття практично не розграбованим. Воно містило понад три з половиною тисячі унікальних предметів мистецтва - прикрас, скульптур, предметів ритуального вжитку тощо; справжніми перлинами скарбу стали саркофаг з мумією фараона, виготовлений із чистого золота і оздоблений бірюзою, і посмертна маска Тутанхамона, виконана з більш ніж 11 кг золота й безлічі коштовного каміння. Відкриття Картером «скарбів Тутанхамона» перетворило ім’я маловідомого єгипетського правителя на об’єкт першочергової уваги науковців і широкої публіки, а також викликало без перебільшення шалений сплеск інтересу до цивілізації Стародавнього Єгипту в цілому світі.

Більшість унікальних Картерових знахідок нині експонуються в Каїрському музеї. Сама ж усипальниця з 2011 року відкрита лише для наукових робіт - і періодично дивує єгиптологів новими сенсаціями: так, 2015 року в ній було виявлено потаємну кімнату, що могла слугувати гробницею однієї з цариць XVIII династії - Нефертіті або Кійя.

Отже, відкриття гробниці Тутанхамона є справді видатною сторінкою археологічної науки новітньої доби, яка, з одного боку, відкрила людству унікальні шедеври мистецтва Стародавнього Єгипту, а з другого - стимулювала публічний інтерес до давньоєгипетської культури загалом.

Виставка починає свою подорож по Україні з Музею гетьманства.