Мирослава Павлишин 25.04.2020

Поки музеї зачинені, ви можете побувати на невеликих віртуальних екскурсіях і дізнатися про наших гетьманів не виходячи з дому. Розпочнемо з презентації медалей, на яких зображені портрети провідників козацьких повстань, кошових отаманів та українських гетьманів. Медалі відлиті у металі з авторських гіпсових форм Василя Масютина.
Спочатку трохи про автора.

В.М. Масютин. Автопортрет. Офорт, акватинта. 1910.

Василь Масютин походить з давнього козацького роду з Чернігівщини. Родове прізвище митця – Масюта-Сорока. Його батько – кадровий офіцер, син священика з Чернігівської губернії. Василь Масютин народився 1884 року в Ризі, де служив його батько в піхотному юнкерському училищі. Першу фахову освіту здобув у Київському Володимирському кадетському корпусі й у Петербурзькому артилерійському училищі. Згодом вступив до Московського училища живопису, архітектури і скульптури. Став відомим графіком.

На початку 1920-х років Василь Масютин виїхав з Москви до Берліну і прожив там до самої смерті (1955 р.). У 1930–х роках мав тісне спілкування з українською діаспорою Берліну, Парижа і Праги. Це були прихильники гетьмана Павла Скоропадського та Української Народної Республіки.

На їхнє замовлення він створив: гравюри найяскравіших очільників українського народу, гіпсові бюсти видатних особистостей української історії та 65 медалей з портретами українських історичних діячів. Масютин був Членом Асоціації незалежних українських митців і бажав, щоб твори після його смерті повернулись в Україну.

Журнал Gebrauchsgraphik № 13.1936 с.47.

Перші роботи Василя Масютина подарувала до Музею гетьманства гетьманівна Олена Отт-Скоропадська (Швейцарія) у 1990-х роках. Дві гіпсові медалі авторства В. Масютина Музей отримав у 1999 році в дарунок від відомого українського скульптора Володимира Луцака. Пізніше від колекціонера Віктора Журавльова (Київ) - 21-у медаль відлиту з оригінальних гіпсових форм. Їх ви зможете побачити в експозиції музею. (Далі буде…)