Мирослава Павлишин 28.04.2020

 

Сьогодні  познайомимо вас з портретом Дмитра Вишневецького (Байди),  українського політичного діяча, одного з організаторів запорозького козацтва, засновника першої відомої Запорозької Січі (на о. Мала Хортиця).

 

    

Дмитро Вишневецький. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі, до 1936 року, d.100 мм.   Дмитро Вишневецький. Сучасний відлив з бронзи, d.97 мм.

 

Дмитро Вишневецький (Байда) (р. н. невідомий -1563). Походив із князівського роду Вишневецьких. З кінця 40-х років обіймав посаду черкаського і канівського старости, спирався в своїй діяльності на запорозьке козацтво. У 1554 році король Сигизмунд ІІ Август призначив його стражником на Хортиці. У 1555 році на о. Мала Хортиця Вишневецький зайнявся зведенням потужного укріплення, звідси здійснив ряд успішних походів проти Османської імперії та Кримського ханства, насамперед на Очаків та Ісланкермен. У 1556 році відправив два свої посольства до Москви з метою розширення антиосманської коаліції; тоді ж двічі відбивав турецькі напади на Січ.

 

У жовтні 1557 року кримський хан Девлет-Гірей І вчинив новий напад на Січ, зібравши татар, ногайців, а також турецькі і молдовські війська. Вишневецький змушений був покинути Хортицю і відступити до Монастирського острова. Оскільки польський уряд не надав йому обіцяної допомоги, Вишневецький перейшов на службу до Івана ІV. Брав участь в організації оборони південних рубежів Московської держави від ординців. У 1559 році двічі ходив під Азов, воював у пониззі Дону, під Керчю.

 

У квітні 1562 року прибув до Москви, щоб схилити Івана ІV до продовження антиосманської боротьби. Не досягнувши мети, повернувся в підданство до Сигизмунда ІІ Августа. У 1563 році разом з польським магнатом Альбрехтом Лаським здійснив похід на Молдову. Під час однієї битви зазнав поразки, дістав поранення, потрапив у полон і був привезений до Стамбула. Вишневецький відмовився перейти на турецьку службу і був страчений разом із шляхтичем П´ясецьким. Героїчна смерть Вишневецького оспівана в народній історичній думі про козака Байду. (Далі буде….)