Тетяна Ляпіна 02.06.2020

Мазепа займався меценатською діяльністю в сфері церковного будівництва та був оплотом Православної церкви.

Церкву Всіх Святих Києво-Печерської лаври збудовано на межі XVII – XVIII століть коштом Івана Мазепи. Тому не випадково герб гетьмана прикрашає її північний фасад, а сама церква вважається одним із найяскравіших взірців українського «мазепинського» бароко. Церква Всіх Святих присвячена святу, яке відзначається у першу неділю після Трійці.

 

 

Храм розташований на північній межі верхньої території Лаври над Економічною брамою, що входить до системи лаврських фортечних мурів, і замикає з півночі Економічну вулицю, яка вела до економічного корпусу монастиря і використовувалася для господарських потреб Києво-Печерської лаври.

Всіхсвятська церква – п’ятибанна, двоярусна споруда. Вона вражає своєю вишуканістю й багатством оздоблення, стрункістю й чіткістю об’ємів, спрямуванням у нескінченний простір. Декорована церква у стилі раннього бароко і відзначається багатим художнім оформленням стін. Але, на відміну від Успенського собору і Троїцької надбрамної церкви, де буяють рослинні мотиви, в декоративному оздобленні церкви Всіх Святих застосовано виключно геометричні елементи.

У 1846 році Тарас Шевченко зробив замальовки церкви Всіх Святих, яка привернула його увагу.

 

 

Ім’я архітектора храму не збереглося, але деякі дослідники вважають, що це Дмитро Аксамитов, автор проекту Економічної брами. Первісний розпис храму постраждав під час пожежі 1718 р. На початку XX ст. церква була розписана заново групою іконописців під керівництвом Івана Їжакевича. В храмі зберігся старий шестиярусний іконостас та два мармурові напольні кіоти з Трапезної церкви.