Мирослава Павлишин 06.06.2020

 

      

Григорій Лобода. Василь Масютин. Авторський відлив у гіпсі. d.98 мм.   Григорій Лобода. Сучасний відлив з бронзи. d.95 мм.

 

На фото медаль Василя Масютина з портретом Григорія Лободи у профіль вправо над шаблею і луком зі стрілою, під якими зазначено дату: року Божого 1596.

Григорій Лобода – кошовий отаман, гетьман Війська Запорозького, гетьман повстанської армії. Його рік народження дослідникам визначити так і не пощастило, але відомо, що походив він з Київщини. Належав до заможного козацтва. У 1593 році, під час повстання Криштофа Косинського, уже був кошовим отаманом Запорозької Січі і підтримував повстанців. У 1594 і 1595 рр. як союзник імператора Священної Римської імперії Рудольфа ІІ очолював разом з Северином Наливайком козацьке військо у проти турецькому поході в Молдову. Витіснив турків з межиріччя Дунаю і Дністра. У ході селянсько-козацького повстання 1594-1596 рр. під проводом Северина Наливайка запорозькі курені під командуванням Григорія Лободи боролися проти шляхти і Південному Подніпров’ї, здобули Чигирин і Канів. У ході повстання козацький гетьман виступав за досягнення порозуміння між козаками та польським урядом. Під збройним тиском примусив коронного гетьмана Речі Посполитої відмінити ряд економічних та політичних санкцій проти козаків, зокрема заборону козакам з’являтися в прикордонних староствах. У березні 1596 року Григорія Лободу позбавили булави, але після поранення гетьмана Матвія Шаули в бою поблизу урочища Гострий Камінь (біля Трипілля на Київщині) його знову обрали гетьманом. У травні 1596 року під час облоги козацького табору польським військом в урочищі Солониця (біля Лубен) на річці Сула Лобода був запідозрений у веденні переговорів з коронним гетьманом Станіславом Жолкевським, звинувачений у зраді і вбитий козаками.

(Далі буде…)