Євгенія Карацюба 08.06.2020

 

Володимир Кривошея на Хортиці. 2009 р.

 

В житті колективу Музею гетьманства Володимир Володимирович Кривошея з’явився восени 1996 року; з того часу він ніколи не залишав нас. Саме в будинку Мазепи (за легендою на Подолі) презентував свої перші книги, проводив наукові конференції, зустрічався з друзями, кращими істориками України, будував з нами Музей гетьманства. Саме Володимир Кривошея започаткував у Музеї гетьманства видання наукового збірника «Козацька скарбниця».

Народився він 9 червня 1958 р. у козацькому краї в смт Софіївка, на Дніпропетровщині. Закінчив Дніпропетровський державний університет, аспірантуру Київського інституту політології і соціального управління.

Докторську дисертацію захистив у 2006 році. З 2010 р. та до кінця березня 2014 р. був першим заступником голови, а потім заступником директора Українського інституту національної пам’яті. Навесні 2014 р. став першим заступником директора Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво».

Володимир Кривошея – відомий авторитетний історик національного та міжнародного рівня, невтомний дослідник генеалогії української козацької старшини. Тема генеалогії козаччини довгий час замовчувалася в Україні з ідеологічних та політичних причин.

 

Презентація книги "Українська козацька старшина" у Музеї гетьманства. 15 травня 1997 р.

 

Володимир Кривошея на презентації книги Ю. Мицика "Канів козацький" у Музеї гетьманства. 10 червня 1997 р.

 

Він – автор і співавтор понад 200 наукових праць, у тому числі 34 монографій: «Українська козацька старшина. Ч. 1. Урядники гетьманської адміністрації» (2005 р.), «Українська козацька старшина. Ч.2. Синодики як джерело до козацько-старшинської генеалогії» (1998 р.), «Генеалогія українського козацтва. Канівський полк» (2006р., співавтор), «Козацька еліта Гетьманщини» (2008 р.), «Українська козацька старшина. Ч.3. У 3 кн.» (2008р., співавтор), «Генеалогія українського козацтва. Нариси історії козацьких полків» (2004 р.), «Генеалогія українського козацтва. Білоцерківський полк» (2002р.), «Генеалогія українського козацтва. Переяславський полк» (2004 р., «Генеалогія українського козацтва. Канівський полк» (2006 р.), «Київщина козацька: люди і долі» (2004 р., співавтор), «Вінниччина козацька. Історія Вінницького полку» (2004 р., співавтор), «Неурядова старшина Гетьманщини» (2009 р., співавтор).

 

Збірка книг Володимира Кривошеї з бібліотеки Музею.

 

Серед останніх ґрунтовних наукових праць – унікальне видання «Козацька старшина Гетьманщини. Енциклопедія» (2010 р.); «Козацька старшина Гетьманщини» (2011 р.); двотомники «Українське козацтво в національній пам’яті. Чернігівський полк» (2012 р.) та «Українське козацтво в національній пам’яті. Полтавський полк» (2014 р.). Більшість його праць знаходяться у фондах та бібіліотеці Музею гетьманства.

Володимир Володимирович був талановитим науковцем й організатором наукової діяльності, науковим керівником та добрим наставником цілої плеяди успішних українських істориків, активним громадським діячем.

30 квітня 2015 року він пішов у інші світи. Але назавжди залишився у нашій пам’яті, в наших серцях, роботі. Вже стало традицією: 7-9 червня щорічно, до дня його народження, збираються друзі в Музеї гетьманства на «Кривошеїні читання»: історики, краєзнавці, дослідники генеалогії української козацької старшини. Він і нині продовжує бути з нами – чоловік величезної енергії, феноменальної пам’яті і безмежної доброти.