Людмила Бевз 09.06.2020

 

У Міжнародний день архівів ми маємо згадати родину Скоропадських. Адже в традиціях цієї родини був закладений інтерес до власної історії та історії своєї країни, що й спонукало збирати документи, матеріали та фотографії. Саме на основі цих документів Скоропадські зуміли затримати свою українську ідентичність, - відзначає відома українська дослідниці Тетяна Осташко у статті «До історії родинного фотоархіву Скоропадських». Ось як про це написав у свої спогадах гетьман Павло Скоропадський: «Завдяки моєму діду і батьку, сімейним традиціям. Петру Яковичу Дорошенку, Василю Петровичу Горленку, Новицькому і іншим, незважаючи на свою службу в Петрограді, я постійно займався історією Малоросії, завжди пристрасно любив Україну і не лише як країну з родючими полями, з чудовим кліматом, але й із славним історичним минулим».

Одружившись Павло Скоропадський отримав в особі дружини завзятого архівіста, що з великою цікавістю та професійністю збирала та комплектувала сімейні архіви. Олександра Петрівна дослідила та склала родоводи Дурново і Скоропадських. Крім того, вона з юних літ захопилася фотографією, усіх тонкощів цієї справи її навчав фаховий фотограф. Результати цього хобі – це велика кількість світлин інтер’єрів будинків, родинних маєтків, членів сім’ї та друзів, які наповнили фотоальбоми.

Захоплення Олександри Петрівни та її дружба з художницею Ольгою Мордвіновою, врятували, втрачені під час погрому Тростянецького маєтку, портрети козацької старшини. Саме про них Павло Скоропадський згадував, що в будинку діда Івана всюди висіли портрети гетьманів.

Ольга Мордвінова, проживаючи у 1920-х роках з родиною у будинку гетьмана Павла Скоропадського у Ванзеє , відновила з фотографій портрети гетьманів Б.Хмельницького, П.Дорошенка, Д.Апостола, І.Самойловича, П.Полуботка та два жіночі портрети – Насті Скоропадської і Наталки Розумихи.

І знову ж, саме світлини з родинного фотоархіву показують нам, де розміщувалися ці портрети в інтер’єрі ванзейського будинку Скоропадських.

Сьогодні портрети гетьманів з колекції Скоропадських експонуються в Музеї гетьманства і кожен бажаючий зможе їх оглянути відвідавши музей. До нас картини були передані в 2004 р. Оленою Отт-Скоропадською. Завдяки наймолодшій доньці гетьмана П.Скоропадського – Олені Павлівні, до українських архівів та музеїв були передані документи та матеріали родини, що є фрагментами пазла нашої історії.

 

Олена Отт-Скоропадська підписує видання «Скоропадські. Родинний альбом», упорядники якого Т. Осташко, Ю.Терещенко. Полиці шаф у квартирі Гетьманівни заповнені книгами та родинними альбомами.