Євгенія Карацюба 16.06.2020

 

Олександра Юзенів, донька Юстина Савина, офіцера Армії УНР, проживає у Нью-Йорку. Вона часто бувала в Україні бо має тут багато родичів. У 1996-му році гостюючи в Києві відвідала наш музей, познайомилася з експозицією присвяченою Симону Петлюрі та його оточенню. І вже в її наступний приїзд, Музей отримав дорогі для нас і пані Олександри документи її батька – Юстина Семеновича Савина. Це:

1. Фото Юстина Савина з дружиною Ганною та її сестрою Марією. Проскурів. 1919 рік.

2. Документ. Направлення Головного управління генерального штабу УНР - на ім’я Юстина Савина на службу в розпорядження проскурівського повітового військового начальника. 20 серпня 1919 року.

3. Документ. Атестат Міністерства Внутрішніх справ УНР Савину Юстинові про те, що він прослухав курс лекцій при Адміністративному Департаменті Міністерства та успішно склав іспити перед урядовою комісією.

4. Документ. Атестат про фінансове забезпечення, виданий Юстинові Савину в тім, що він при Міністерстві Внутрішніх Справ на посаді Секретаря Начальника проскурівського повіту. 24 вересня 1921 р.

5. Документ. Посвідчення, видане Савину Юстину – Секретарю Управління Начальника проскурівського повіту про звільнення його зі штату. 22 серпня 1921 р.

Ці важливі для нас документи були поміщені в експозиції. Також ми дізналися, що пані Олександра з чоловіком Михайлом колекціонувала художні листівки, виконані українськими художниками діаспори. У 2009-му році ми отримали від п. Олександри цілу колекцію листівок.

Олександра Юзенів – активний член Союзу Українок Америки і Пласту. Часто пише статті для газети «Яворівщина» (Україна). Вона і зараз активний дописувач фейсбуку і уважно слідкує за життям України і Музею гетьманства. Музей щиро вдячний їй.

 

     

Фото. Олександра Юзенів з онуками. Колекція Музею гетьманства.   Фото. Юстин Савин з дружиною Ганною (поруч) та її сестрою Манею Шагун.

 

Картка поштова «Д. Поторока. Новітні Самураї". Президія Орденської Ради Ордену Залізного Хреста Армії УНР. сер. ХХ ст. З колекції Олександри Юзенів.

 

     

Листівка «C. Кіндзерявий – Пастухів. Зимовий Похід Армії УНР, 1919-20 рр.», Вид-во "Криниця", Нью-Йорк, США, п.п. ХХ ст. З колекції Олександри Юзенів.   Листівка поштова «Христос рождається!». Видання С.Г.Д. (Союз гетьманців-державників), п.п. ХХ ст. З колекції Олександри Юзенів.

 

Листівка поштова «А. Монастирський. Стріча». Вид-во «Русалка» Григорія Грануляка, 1924 р. Львів.

З колекції Олександри Юзенів.