Мирослава Павлишин 22.02.2021

 

Ми продовжуємо знайомити вас з українськими гетьманами, кошовими отаманами і провідниками козацьких повстань на медалях Василя Масютина. Сьогодні до вашої уваги портрет Костя Гордієнка, який Масютин створив у 1936 році.

Кость Гордієнко (р.н. невідомий – 1733) – кошовий отаман Запорозької Січі (1702-1728, з перервами).

Народився на Полтавщині. Навчався в Києво-Могилянській колегії. Як кошовий отаман виступав проти посягань московського уряду на Запорозькі Вольності. Очолював операції запорожців проти гарнізонів російських фортець, збудованих у межах Війська Запорозького Низового. Спочатку знаходився в опозиції до гетьмана І. Мазепи. У березні 1709 року на чолі 8-тисячного загону запорожців приєднався до Мазепи у Диканьці. За посередництвом гетьмана І. Мазепи 28 березня 1709 року уклав угоду зі швецьким королем Карлом ХІІ про швецьку протекцію і про спільну боротьбу проти московського царства. Поразка шведів під Полтавою змусила Гордієнка відступити за межі України, у Бендери (Молдова), разом з Мазепою і Карлом ХІІ. Після смерті Івана Мазепи підтримував гетьмана Пилипа Орлика. Весною 1711 року очолював загін запорожців у невдалому поході П. Орлика на Правобережну Україну. Після укладання Росією і Туреччиною Прутського трактату 1711 року, Гордієнко в 1712 році з невеликою кількістю козаків залишає Пилипа Орлика. Він осів в Олешках (нині Цюрюпинськ), виступав проти повернення запорожців на територію України, підвладну московському уряду. До 1728 року обирався кошовим отаманом Олешківської Січі. З 1729 року не брав участі у політичній боротьбі.

 

 
Кость Гордієнко. Авт. Василь Масютин, авторський відлив у гіпсі. 1936 р. d=99 см.   Кость Гордієнко. Кошовий отаман Запорозької Січі. Сучасний відлив з бронзи. d=94 см.