Євгенія Карацюба 23.03.2021

 

Перша марка з образом гетьмана Івана Мазепи була видана за часів Української Народної Республіки в 1919 р. у віденській друкарні військово-географічного інституту, номіналом 15 грн. Не дивлячись на те, що Директорія з Армією УНР змушені були залишити українські землі і відступити до Польщі, українські марки продовжили перебувати в оббігу до 1921 р.

Ім'я та образ гетьмана Івана Мазепи завжди був символом боротьби України за свою державність. Особливо, для українців за кордоном, для яких відзначення історичних дат та річниць визначних українських діячів було маяком серед бурхливих хвиль світових подій.

У 1959-му році українська спільнота відзначала 250-річчя великого гетьмана Івана Мазепи, тому цей рік був проголошений «Мазепинським роком». Окрім організованих та проведених Академій, лекцій, святкувань, виставок, видавалися філателістичні знаки Підпільної пошти України присвячені гетьману Івану Мазепі. Марки та пам'ятні блоки несли пропогандивно-інформативну функцію кореспондентської оплати, привертаючи увагу світової громадськості до України. Марки видані Підпільною поштою служили наліпками на листах поряд з державними марками тих країн, де проживали українці.

В цей рік було підготовлено дві пам'ятні серії марок присвячені гетьману Івану Мазепі:

- Перша серія номіналом: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 45, 50 шагів.

- Друга – з портретом гетьмана роботи В. Масютина, номіналом: 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60, 70, 80 шагів.

Також був виданий блок з нагоди відкриття Мазепинського року. Такий самий блок, лише зі зміненим написом, був опублікований і на закриття Мазепинського року.

В 1961 році Підпільною поштою України були видані пропагандивні блоки з двома марками гетьмана І. Мазепи, між якими розміщено напис: “За Бога за правду за Україну”. Блок надруковано в двох різних кольорових різновидах.

14 жовтня 1997 р. в незалежній Україні державна поштова служба видала марку присвячену гетьману Івану Мазепі. Марка була підготовлена художником Ю. Г. Логвиним, що зобразив портрет та герб гетьмана, його бандуру, клейноди, Микільський собор, козака, мортиру. Видання цієї марки було офіційним визнанням нашої держави ролі та значення гетьмана Мазепи в історичному розвитку України.

На сьогодні всі згадані марки зберігаються в Музеї гетьманства. Їх експонування розкриває перед нами сторінки філателістичної історії України.