Тетяна Ляпіна 28.04.2021

 

У грудні 2020 року доктор історичних наук Юрій Іларіонович Терещенко передав Музею гетьманства раритетне видання – молитовник Данила Павловича Скоропадського.

Вишукане видання молитовника було подароване Єпископом Переяславським Мстиславом Данилові Скоропадському в Лондоні 18 серпня 1947 року. Про цю подію свідчить власноручний напис Мстислава на форзаці верхньої кришки палітурки: «Вельмидостойному Гетьманичу Данилові Скоропадському на молитовний спогад та згадку про першу милу зустріч і знайомство + Мстислав Епископ Переяславський 18.8.1947 London».

Молитовник кишенькового формату, виданий українською мовою. В ньому викладені основні молитви, в тому числі – молитва за Україну.

В еміграції, на теренах туманного Альбіону, судилося зустрітися нащадкам провідників українського визвольного руху Данилу Скоропадському, сину гетьмана України Павла Скоропадського, і Мстиславу Скрипнику, племіннику Головного отамана військ УНР Симона Петлюри.

Данило Павлович Скоропадський останні 18 років життя жив у Лондоні. Працював технічним директором на літакобудівній фірмі «Dzus Fastener». З його ім’ям пов’язано створення на теренах Альбіону Союзу Українців у Великій Британії (1946), незмінним почесним головою якого він був, Союзу гетьманців-державників Англії (1949), структур Української автокефальної православної церкви тощо. Проводив велику роботу серед української молоді, співпрацював з організацією «Антибільшовицький блок». Багато зробив для консолідації різних українських політичних сил в еміграції. Данило наголошував, що гетьманський рух – це складова частина загальноукраїнського руху і головною позицією гетьманців є консолідація всіх українських політичних сил навколо Української соборної суверенної держави.

Майже ровесник Данила Скоропадського Мстислав Скрипник (світське ім’я Степан Іванович Скрипник) був сином сестри Симона Петлюри. У 1918-1921 роках Степан Скрипник хорунжий Армії УНР; воював за незалежність України у складі полку імені Костя Гордієнка та 3-ї Залізної стрілецької дивізії.

Навесні 1942 році Степан Скрипник прийняв чернечий постриг під ім’ям Мстислав і згодом був рукопокладений на єпископа Переяславського Української православної церкви.

У серпні 1947 року владика Мстислав взяв участь у заснуванні громади Української Автокефальної Православної Церкви у Великій Британії, де на цей час перебувало багато українських воїнів польського корпусу генерала Андерса, а також значна кількість робітників, які прибули в цю країну з німецьких таборів. Саме до них і прибув єпископ Мстислав, якому були доручені громади українців на теренах Франції, Англії та Бельгії. Владика відвідав табори полонених, інші місця зі скупчення українських робітників, провів зустрічі з представниками англійських суспільних організацій. Він також відправив перше урочисте богослужіння у залі Центру Союзу українців у Лондоні. Віруючі, які зібралися тоді, були щиро раді, що могли помолитися рідною мовою в чужій країні, куди їх закинула доля. Тоді ж владика Мстислав створив у Лондоні першу "Церковну раду УАПЦ на Велику Британію», допоміг створеній громаді у розбудові парафіяльного життя. Саме в цей час 18 серпня 1947 року відбулася зустріч владики Мстислава з гетьманичем Данилом Скоропадським.