Тетяна Ляпіна 05.06.2021

 

В липні 2020 року збірка Музею гетьманства поповнилася першим виданням Конституції Пилипа Орлика білоруською мовою.

До 310 річниці проголошення гетьманом України Пилипом Орликом документа «Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького. Між ясновельможним Пилипом Орликом, новообраним Гетьманом Війська Запорозького, та між старшиною, полковниками, а також названим Військом Запорозьким прийняті публічною ухвалою обох сторін і підтверджені на вільних виборах встановленою присягою названим ясновельможним гетьманом, року Божого 1710, квітня 5, в Бендерах», більш відомого, як «Конституція Пилипа Орлика», Посольство України у Республіці Білорусь спільно з Мінською громадською організацією українців «Заповіт» підготувало та вперше видало білоруською мовою цю унікальну історичну пам’ятку української юридично-правової думки.

25 червня 2020 року у приміщенні Національної бібліотеки Республіки Білорусь відбулась урочиста презентація першого видання Конституції Пилипа Орлика білоруською мовою за участю керівництва Міністерства інформації Республіки Білорусь, представників дипломатичного корпусу, зокрема послів Королівства Швеції та Республіки Молдова, а також академічних кіл та української громади Білорусі. Подія широко висвітлювалася в білоруській пресі, телебаченні та інтернет виданнях.

Музей гетьманства отримав в дарунок примірник видання Конституції Пилипа Орлика білоруською мовою від імені Посольства України в Республіці Білорусь та представників української громади Білорусі.

Книга підготовлена за ініціативи громадської комісії БГОУ «Ватра» з увічнення пам’яті Пилипа Орлика, Мінського громадського об’єднання українців «Заповіт» (упорядник – Калюжна Галина Юхимівна, перший заступник голови БГОУ «Ватра», голова МГОУ «Заповіт», громадської комісії з увічнення пам’яті Пилипа Орлика, Заслужений працівник культури України) та за участі Посольства України в Республіці Білорусь. Рецензенти проекту: Голубєв Валентин Федорович – доктор історичних наук, професор, завідувач центром спеціальних історичних наук і антропології Інституту історії НАН Білорусі (Мінськ, Білорусь), Трофимук Мирослав Степанович – доктор історичних наук, доцент Львівського національного університету ім. І.Франка (Львів, Україна). Переклав на білоруську мову Сурський Єгор Дмитрович – науковий співробітник відділу джерелознавства та археографії Інституту історії НАН Білорусі, під редакцією кандидата філологічних наук Борщевського Леоніда Петровича.