Євгенія Карацюба 26.07.2021

Іван Іванович Литвин - український художник, графік, живописець, книжковий ілюстратор увійшов в життя Музею гетьманства в 2000-х роках. Якось зайшли вони з дружиною, познайомились з експозицією, домовилися про виставку. Експозиція Музею йому сподобалась, тема козацтва перекликалась з покликом його серця.

Його персональна виставка живопису "З Україною в душі" відбулась влітку (липень-серпень, 2003-го року). Відчувши, що Музею бракує експонатів, передав до фондів сім робіт на козацьку тематику. Серед них портрети гетьмана Богдана Хмельницького, кошового Отамана Петра Калнишевського, цікаві варіанти картини козак Мамай та ін.

Художник народився 5 жовтня 1942 року в селі Деремезна, Обухівського району, Київської області. Закінчив Київський інститут декоративно-прикладного мистецтва імені Бойчука та Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова. Працював у галузі графіки, станкового живопису. У професійних колах Іван Литвин відомий як графік, ілюстратор книг. Техніка різна — гуаш, акварель, дереворит (ксилографія). У техніці обрізної гравюри найяскравішими є ілюстрації до книги Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» та ілюстрації до книги Василя Стефаника «Моє слово», що надрукувало видавництво «Веселка» 2001 року.

Ілюстрував твори Івана Франка, Олександра Олеся, Миколи Вороного. У видавництві "Веселка" оформлював дитячі книжки. Про свій перехід від графіки до живопису митець говорив так: « Довгий час я повністю присвячував себе графіці, переважно книжковій, знаходився в жорстких рамках, в мені сидів внутрішній редактор. Як не крути, а твір якогось автора диктує своє. Ти перебуваєш в чітких тематичних межах. А в живописі я опинився сам на сам з собою. Я і мольберт – між нами більш нікого».

Роботи Івана Івановича зберігаються в Музеї Києва, у приватних колекціях України, США, Німеччини, Польщі, Іспанії.

8 серпня 2017 року митця не стало. Але пам'ять про нього залишилася у його рідних, друзів і серед них Музей гетьманства у фондах якого зберігаються його прекрасні роботи.

І. Литвин " Козак Мамай з товаришем" 1993 р.

І. Литвин "Високі могили" 1993 р.

І. Литвин "Богдан Хмельницький" 1993 р.
І. Литвин "П.Калнишевський" 1995 р.

І.Литвин "Козак Мамай" 1993 р.